De Gris des Coteaux du Vendômois worden voor 100 % gemaakt van de Pineau d’Aunis, een zeldzame, bijzondere en unieke druivensoort die specifiek is voor deze regio. Tegenwoordig wordt deze druif trouwens bijna alleen nog maar in deze regio verbouwd – afgezien van enkele gemeenten in de Vallée du Cher… want in Anjou heeft de Cabernet franc hem verdrongen. De productie is verspreid over 140 hectare in het geografische gebied van de AOP Coteaux du Vendômois en Vins de Pays.
De wijngaarden van de Coteaux du Vendômois zijn al sinds de 5e eeuw in dit gebied gevestigd. De AOP Coteaux du Vendômois strekt zich uit over 28 gemeenten in het land van de bochten van de Loir, tussen Vendôme en Montoire. De wijnbouwers (9 producenten van AOC-wijnen, waaronder de in 1929 opgerichte coöperatieve wijnkelder, die er 3 verenigt) beoefenen voor het merendeel gemengde landbouw, maar zijn niettemin zeer gehecht aan de wijnbouw en zetten al hun vaardigheden in om in een volledig jaar 5.000 hectoliter AOP Coteaux du Vendômois te produceren.
Domaine Martellière
Cuvée Jasmine – Lichtgrijze, frisse en licht kruidige rosé – Kleur: Grijs. De Pineau d’Aunis wordt geteeld op een terroir bestaande uit klei met vuursteen en kalksteen. Vinificatie na de oogst door directe persing, zonder maceratie. Het druivensap wordt twee keer geklaard, gevolgd door de alcoholische gisting. Na de gisting wordt de wijn overgeheveld en vervolgens enkele maanden gerijpt in vaten.
Proefnotitie: Deze droge, lichtroze wijn, ook wel ‘gris’ genoemd, heeft tonen van witte peper en kruiden. Past goed bij: vleeswaren, gemengde salades, gegrilde vis, schaaldieren, mosselen in roomsaus, geitenkaas. Bewaarperiode 2 jaar.
Coteaux du Vendômois Gris César de Vendôme (Auchan, Intermarché)
Appellatie Coteaux du Vendômois Contrôlée.
“De Pineau d’Aunis van de oevers van de Loir”. De hellingen van de Vendômois liggen in het gebied van de bochten van de Loir, die deze regio een microklimaat geven dat gunstig is voor de wijnbouw. De druivensoort Pineau d’Aunis, die bijzonder goed gedijt op deze terroirs van de eerste helling, stamt uit de priorij van Aunis (nabij Saumur) in de 11e eeuw. Deze neef van de Chenin Blanc heeft zich sinds het begin van de 20e eeuw sterk ontwikkeld in de Vendômois en vormt tegenwoordig het kenmerk van deze Appellation d’Origine Contrôlée. Hij komt hier prachtig tot zijn recht en geeft de Gris du Vendômois een volstrekt originele typiciteit.
De percelen zijn geclassificeerd als premières côtes (de meest kwalitatieve van de 5 terroirs die in de appellation zijn opgenomen), gelegen op hellingen die zijn blootgesteld aan de opkomende zon, aan de oever van de Loir, wat een vroege rijping mogelijk maakt. De percelen worden beschermd tegen de noordenwind en profiteren dankzij de Loir van een gunstig microklimaat.
De bodem, bestaande uit klei (20%), vertoont aan de oppervlakte een grote hoeveelheid kleine roze vuursteen en rust op kalksteen uit het Turonien. Dit terroir zorgt voor een goede watervoorziening en een goede afwatering.
De druiven, 100% Pineau d’Aunis, worden op volle rijpheid geoogst, met een prachtig najaar, waardoor de natuurlijke frisheid van de Pineau d’Aunis wordt gecombineerd met een mooie aromatische intensiteit. Na een lichte pneumatische persing volgt een statische klaring van de most gedurende 24 uur. Gisting bij 14 °C in temperatuurgeregelde roestvrijstalen tanks. De Coteaux du Vendômois Gris 2016 heeft 4 maanden op fijne droesem gerijpt.
De roze vuursteenbodem zorgt voor een levendige zuurgraad en elegantie; de klei geeft de wijn rondheid en fruitigheid.
CAVE DE LA BERTHELOTIERE
AOC COTEAUX DU VENDOMOIS – Vieilles Vignes d’Aunis Gris
Wijn van pure Pineau d’Aunis van wijnstokken van 60 tot 120 jaar oud op klei- en vuursteenbodems. Na de oogst worden de druiven direct geperst, zonder toevoeging van gist om het natuurlijke karakter van de Pineau d’Aunis te behouden.
De botteling vindt plaats eind maart, begin april en zorgt voor een vrij krachtige wijn die toch zijn frisheid, kruidigheid en tonen van rijp fruit behoudt. Geschikt als aperitief, bij de barbecue (gegrild vlees, vis en groenten à la plancha), bij een koud buffet, en zelfs bij rood vlees; een veelzijdige wijn.
Domaine Colin
Gris Bodin. Vinificatie: directe persing van de druiven, afkomstig van wijnstokken met een gemiddelde leeftijd van 95 jaar. Alcoholische gisting bij 18 °C in vaten gedurende 5 maanden.
Deze 100% Pineau d’Aunis, geoogst begin oktober werd geteeld op een terroir van klei gemengd met vuursteen. Gezien de leeftijd van de wijnstokken krijgt men een gemiddelde opbrengst van 38 hl/ha. Aanbevolen bewaarperiode: 24 maanden
Caves aux caux
Gris – 100 % Pineau d’Aunis
HVE-wijnbouw met begroeiing tussen de rijen. Mechanische oogst waarna persing gevolgd door natuurlijke gisting (inheemse gisten) in roestvrijstalen tanks. Nadien worden de wijn voor eindrijping overgeheveld met filtratie op aarde in februari en filtratie op platen voor het bottelen.. Bescherming met SO2 aan het einde van de gisting en bij het bottelen in maart.
Cuvée 50 NUANCES
Appellation Coteaux du Vendômois contrôlée- Cave Coopérative du Vendômois
„De Pineau d’Aunis van de oevers van de Loir“
De hellingen van de Vendômois liggen in het gebied van de bochten van de Loir, die deze regio een microklimaat geven dat gunstig is voor de wijnbouw. De druivensoort Pineau d’Aunis, die bijzonder goed gedijt op deze terroirs van de eerste helling, stamt uit de priorij van Aunis (nabij Saumur) in de 11e eeuw. Deze neef van de Chenin Blanc heeft zich sinds het begin van de 20e eeuw sterk ontwikkeld in de Vendômois en vormt tegenwoordig het kenmerk van deze Appellation d’Origine Contrôlée. Hij komt hier prachtig tot zijn recht en geeft de Gris du Vendômois een volstrekt originele typiciteit.
Percelen geclassificeerd als premières côtes (de meest kwalitatieve van de 5 terroirs die in de appellation zijn opgenomen), gelegen op hellingen die zijn blootgesteld aan de opkomende zon, aan de oever van de Loir, wat een vroege rijping mogelijk maakt. De percelen worden beschermd tegen de noordenwind en profiteren dankzij de Loir van een gunstig microklimaat.
Druivensoort 100 % Pineau d’Aunis, op volle rijpheid geoogst waardoor de natuurlijke frisheid van de Pineau d’Aunis wordt gecombineerd met een mooie aromatische intensiteit. Lichte pneumatische persing en statische klaring van de most gedurende 24 uur. Gisting bij 14 °C in temperatuurgecontroleerde roestvrijstalen tanks, wijnbereiding en botteling zonder sulfiet.
Op de proeftafel: rozenblaadjeskleur, met zilveren tinten. Een zachte en fruitige neus, met aardbei, wijnperzik en zachte citrusgeuren. Peperige en karwijachtige tonen ondersteunen de aroma’s van rijp fruit en kweeperenpasta. Hieraan worden accenten van gedroogd fruit en goudbruine brioche toegevoegd.
Frisse smaak, met een zeer grote amplitude, de fruitige rondheid wordt geleverd door de klei, in een geheel van grote complexiteit, elegant en verfijnd. Het kruidige karakter van de Pineau d’Aunis komt hier krachtig en zacht tot uiting, met name met roze grapefruit, geroosterde ananas, zwarte peper en een lange afdronk. Deze wijn is een echte gastronomische favoriet!!!!
Pairing: sushi, gravlax, met whisky geflambeerde gamba’s met citroengras, marlijnfilet, rode mul in een korst van chorizo, kalfsrollade à l’Orloff, gerijpte geitenkazen. www.coteaux-du-vendomois.com

